Kwiat Mapacho – Spotkanie

Kwiat Mapacho – Spotkanie w Kręgu

Wykład o tytoniu połączony z warsztatem

Mapacho (bot. Nicotiana Rustica) należy do jednej z najważniejszych roślin w życiu wszystkich amazońskich plemion. Przez szamanów mapacho uważane jest za świętość i podstawę przy każdym rytuale szamanistycznym, czy leczniczym. Uważany również za przewodnika po świecie roślin i ducha chroniącego przed ciemnymi mocami. Szamani używający tylko i wyłącznie tytoniu nazywani są Tabaqueros, a tytoń jest ich głównym narzędziem pracy. O tej pracy opowiem również na spotkaniu. Proces tworzenia tytoniu jest praktykowany w rejonach dżungli od pokoleń. Na spotkaniu można będzie dowiedzieć się w jakich formach używany jest tytoń i jak się go sporządza. Tytoń, który pokazuję na spotkaniu pochodzi z Peru z rejonu Pucallpy i jest świeży. Wałek Mapacho przechowywany w dobrych warunkach utrzymuje świeżość przez parę miesięcy.

Mapacho Log
Wałek świeżego tytoniu prosto z peruwianskiej dżungli

W kulturze rdzennej, szczególnie tej o charakterze szamanistycznym, tytoń działa ochronnie i często wykorzystuje się go w stawianiu obronnych barier przed złymi mocami, a także usuwaniu złej aury. Podczas ceremoni i w praktykach uzdrawiających tytoń wykorzystywany jest zarówno jako kadzidło, w formie dymu, jak i proszku (rapee) czy w formie płynu do inhalacji przez nos, bądź w bardzo skrajnych praktykach oczyszczających, w formie pitnej (tylko pod opieką bardzo doświadczonych szamanów).

W przeciwieństwie do popularnej tabaki Rapee (proszku), liście Mapacho, wciąż mają w sobie energię organiczną i nie są mieszankami różnych roślin. To czysta esencja rośliny Mapacho i jej energia. Dodatkowo płynny wywar dodaje procesowi łagodności i pomaga punktowo leczyć problemy z zatokami (przepłukiwać i łatwo oczyścić zatoki). Będziemy pracować z tą właśnie formą Mapacho. Przypomina to zażycie orzeźwiającej tabaki, wymaga jednak trochę samozaparcia w procesie, gdyż aplikujemy go sobie sami. Wytłumaczę oczywiście wszystko w kręgu.

Maestra Juana 2
Maestra Juana i tytoń Mapacho

Mapacho działa dwutorowo, i jest to fenomen w farmakologii rdzennej, gdyż w tym samym czasie działa zarówno na poziomie fizycznym jak i i wewnętrznym, rozbudza i stymuluje ciało, wyostrza zmysły i uziemnia w ciele, wprowadza w konkretną wibracjęm jak i na poziomie psychologiczno-emocjonalnym oczyszczając umysł oraz pomagając się wyciszyć, pomaga również nakierować siebie na konkretne fragmenty naszego wewnętrzengo krajobrazu, czy to blokoady czy niewykorzystany potencjał i przekierować w ich stronę naszą uwagę.

Co zabrać na spotkanie?

Absolutny niezbędnik: czyste serce i dobrą intencję, o tym więcej poniżej. Spotkanie zazwyczaj trwa od dwóch do trzech godzin. Grupa to zazwyczaj 15-20 osób. Ceremonia główna potrwa około dwóch godzin, po czym zamkniemy ją na spokojnie i zrobimy małą dekompresję doświadczenia. Co ze sobą zabrać? Lekkie luźne ubranie, narzutę na siebie, wodę niegazowaną, husteczki higieniczne lub papier toaletowy. w kręgu zdejmujemy buty. Jeżeli macie swoje gadżety mocy, cuda bliskie sercu i instrumenty niewielkich rozmiarów, zabierzcie ze sobą, szczególnie te ostatnie.

Jak przygotować się do spotkania?

Przede wszystkim uspokój myśli i pozwól sobie doświadczyć spotkania z Mapacho w czystym przeświadczeniu o jego neutralności. To piękna roślina i cudowne narzędzie, które umiejętnie użyte, a nie wykorzystane, może zaprocentować pięknym przeżyciem i otworzyć Ciebie na nowe.

mapacho 3
Liście Mapacho

Przygotuj INTENCJĘ i przynieś ją ze sobą – to może być intencja intymna, bądź taka którą zechcesz się z nami podzielić w kręgu. Wszystko witamy z otwartymi ramionami i sercami. To przestrzeń w której nasz proces nie podlega ocenie innych, u której podstawy jest szacunek dla każdego z nas i składowych naszego wnętrza. Jesteśmy w przestrzeni organicznej, ludzkiej i operującej językiem empatii. Co przynosimy do kręgu zostaje w kręgu.

Natura mapacho ma dwa bieguny. Pomyśl o tym, co blokuje Ciebie w obecnym momencie, co nie pozwala Ci w pełni poczuć się szczęśliwym, co zechcesz usunąć, i przynieś to ze sobą. Będziemy nad tym elementem po cichu pracować. Pomyśl o tym, co zechciałbyś/zechciałabyć przyjąc do Siebie, co zaprosić i czym się dotlenić, a czego brakuje w Twojej przestrzeni.

mapacho

Zadbaj o dietę przed spotkaniem. Jedz lekko, swieżo i bogato w zieleń, postaraj się ograniczyć cukier, i jeżeli dasz radę to odstaw całkowicie czerwone mięso (a najlepiej jakiekolwiek mięso) przynajmniej na te 3 następne dni. Odstaw wszelakie produkty przetworzone i nafaszerowane chemią. Postaraj się jeść mniej nabiału. Ogranicz smażone do minumum. Zielone, zupy, ryże i kasze, warzywa, sosy naturalne wszystko pięknie. Im lżej na Ciele tym lżej na duchu podczas procesu, a nagrodą może być piękna.. piękniejsza przeprawa. Odstaw alkohol od dziś aż do ceremonii.

Mapcho nie należy przyjmować po jedzeniu lub po spożyciu alkoholu, dlatego też proszę Was o przerwę w spożyciu alkoholu w dniu spotkania, i o ostatni, lekkostrawny posiłek rano przed ceremonią (na 4 godziny przed ceremonią). Osoby palące komercyjny tytoń proszę aby przynajmniej postarać się nie palić przez 4 godziny przed ceremonią, a najlepiej jak najdłużej przed. Palenie przed samą ceremonią może całkowicie zablokować nas na poziomie fizycznym i obniżyć doznania lub je spolaryzować (zbyt duże skoncentrowanie nikotyny).

Proces nie jest nieprzyjemny, dla wielu jest on bardzo odprężający i dekompresujący na poziomie ciała, ale nie należy zapominać, że Tytoń jest mocnym stymulantem na bazie nikotyny. W zależności od stanu oczyszczenia Twojego ciała i umysłu osoby podczas przyjęcia mogą wystąpić chwilowe objawy takie jak lekkie zawroty lub ból głowy, pot, przyspieszone bicie serca, lekkie ukłucie w żołądku. Oczyszczają się też zatoki, dlatego też będziemy mieli w przestrzeni dużo husteczek. Tak, będziemy przez chwilę kichać, prychać, odchrząkiwać i smarkać kolektywnie.

Jeżeli występują inne symptomy, to są to symptomy lekkie i bardzo szybko mijają i stanowią część procesu. W opinii większości szamanów podających Mapcho istnieje opinia, że medycyna podawana z intencją w ten sposób odblokowuje kanały energii w ciele więc należy ją zawsze podawać i przyjmować z szacunkiem.

Przeciwwskazania

Istnieje tylko jedno mocne przeciwwskazanie i jest nim alergia na nikotynę. Jeżeli masz jakiekolwiek głębsze problemy zdrowotne o których wiesz, bardzo proszę o wcześniejszy kontakt.

Dziekuję serdecznie i do zobaczena w kręgu.

Irake ❤