O Mnie

“Poszukuję. Doskonalę się. Jestem w tym całym moim sercem. ” – Vincent van Gogh

Kim jestem? Nazywam się Karol Liver. Jestem kochającym świat i ludzi humanistą. Z miłością witam w sobie każdą inspirującą mnie formę. Poszukuję. Bawię się sobą. Najlepiej czuję się pośród inspirujących i dotleniających umysł i ciało dziedzin takich jak sztuka, nauka, procesy poznawcze, edukacja, podróże i przygody. Od sześciu lat interesuję się i zgłębiam tajniki wiedzy szamanistycznej, inspirując się antropologią i kulturą rdzenną plemion Shipibo-Conibo mieszkających w dorzeczu Amazonki. Od ponad dekady pracuję również z jednostkami twórczymi, jako kurator sztuki, dziennikarz, nauczyciel, artysta.

Pangean Path (ang. ścieżka pangeańska) to przestrzeń, w której scalam fragmenty moich szerszych badań i pracy nad metodami poszerzania inteligencji kognitywnej i pracy ze świadomością, zarówno jednostkową jak i kolektywną. To także miejsce zbiorcze otwierające wrota współpracy. Jestem świadomym wędrowcem, oddanym sercem artystą i zapalonym podróżnikiem do źródeł mocy, którego celem jest eksploracja pokładów świadomego humanizmu.

about-main

Moje doświadczenie w pracy z roślinami i medycyną dżungli. Przez ostanie sześć lat z zapałem studiowałem mistyczne terytoria amazońskiego lasu deszczowego oraz tradycyjnych praktyk szamanistycznych plemion rdzennych Shipibo-Conibo w Peru. Pracę z medycyną zainicjowałem w 2011 roku, od tamtego czasu mieszkam, pracuję i podróżuję po świecie, spotykając się z medycyną na kilku kontynentach. Uczestniczyłem w licznych ceremoniach i przeszedłem kilka dłuższych cudownych, oczyszczających diet integracyjnych z medycyną w dorzeczu Amazonki, pracowałem między innymi z energią Ayahuaski, Noya Rao, Huachuma i świętym tytoniem Mapacho. Uczyłem się pracując przy zbiorach oraz przygotowując medycynę według tradycyjnych receptur w dwóch miejscach mocy, na dwóch amerykańskich kontynentach. Pomagałem dziesiątki razy w prowadzeniu sesji z medycyną i utrzymaniu bezpieczeństwa przestrzeni ceremonialnej. Cenię sobie pracę i studia u źródła, z rdzennymi spadkobiercami kultury Shipibo, mieszkańcami dżungli, znanymi od wieków przede wszystkim z zamiłowania do świadomej pracy mającej na celu uzdrawiania duszy, umysłu i ciała. Mieszkałem u źródła i uczyłem się cierpliwie, inicjując moją osobistą ścieżkę uzdrowiciela za pozwoleniem i przykładem Maestry Curandery Juany Silvano Teco. Studiuję i bacznie przyglądam się szerszym wątkom naukowym dotyczącym wykorzystania naturalnych środków psychoaktywnych w leczeniu zaburzeń natury psychologicznej oraz traum.

Jako fragment mojej ścieżki organizuję periodycznie ceremonie z tytoniem Mapacho. Prowadzę również prelekcje i spotkania w Europie na tematy związane z Ayahuaską, kulturą Shipibo, przygotowaniami do ceremonii oraz szeroko pojętym bezpieczeństwem i higieną pracy z roślinami mocy. Za cel biorę sobie tematy bezpieczeństwa pracy ze świadomością i substancjami psychoaktywnymi oraz budowaniem fundamentów pod trwały rozwój duchowy.

ayahuasca-om-mij

Z kim pracuję? Od kogo się uczę? Od ponad dwóch lat koncentruję się na pracy u źródła. Medycyna nauczyła mnie cierpliwości, dlatego wolę poczekać na spotkanie z nią w jej naturalnym środowisku i spędzić z nią więcej czasu, aby w spokoju kontemplować proces i rzemiosło samo poznawania. Uczę się od trzech bliskich mojemu sercu nauczycielek, zarówno w Europie, jak i w Ameryce Południowej. Moim najgłębszym i najbardziej owocnym doświadczeniem jest nauka pod okiem doświadczonej Maestry szamanki plemienia Shipibo, Curandery Juany Silvano Teco, zwanej Isa Yaka, czyli Śpiew Kolibra. Ta cudowna i promieniście uśmiechnięta kobieta spędziła całe życie, pracując dla lokalnej społeczności jako szamanka. Pomimo sędziwego wieku oraz poświęcenia wciąż zachowuje wspaniałą energię i uśmiech dziecka. Juana pracuje głównie z energią Ayahuaski, Noya Rao oraz Mapacho oferując zarówno pojedyńcze ceremonie jak i dłuższe diety integracyjne z medycyną dżungli.

about - jungle

Jak postrzegam mój rozwój? Wielbię wiedzę i czczę inteligencję w każdej formie i odmianie, szczególnie tą na poziomie serca i emocji, ale również tą wybitnie logiczną. Uwielbiam docierać do źródeł, czytać, słuchać i poszerzać horyzonty. Wierze w siłę ducha i umysłu i świadomie pragnę szkolić oba bieguny. Uwielbiam twórcze dyscypliny i dotleniające zwoje szarych komórek rozmowy. Uważam, że procesy poznawcze hartują zarówno umysł, jak i ducha. Proces kształcenia się i doskonalenia nie ma dla mnie końca i stanowi o sile człowieczeństwa. Czuję i wierzę, że poprzez świadomą pracę doskonalimy zarówno siebie, jak i zmieniamy konfigurację naszej rzeczywistości. Wierzę w ewolucję ducha i ciała. Całe moje dorosłe życie poświęciłem, z wielką radością, procesom nauki i poznawania, zarówno w roli dawcy/nauczyciela, jak i biorcy/cierpliwego studenta. Przez lata wspierałem inspirujące inicjatywy i kreatywne procesy rozwoju poprzez sztukę, fotografię, muzykę, teatr, taniec, pracę z głosem. Uwielbiam, kocham naukę ścisłą, astronomię, astrobiologię, psychologię, fizykę teoretyczną i kwantową, szczególnie tę w najbardziej hard-core’owej wersji, niekoniecznie tej new age’owej. Lubię Sci-Fi i futurystkę. Interesują mnie rozwiązania przyjazne środowisku i praktyczne metody odnawiania energii. Podczas licznych podróży zawsze oddaje hołd rdzennym tradycjom, uwielbiam archeologiczne ciekawostki i miejsca mocy, studiuję prastare kultury, docieram do miejsc niedostępnych w turystycznych klaserach (Petroglify Toro Muerto!). Moje centrum i łącznik na poziomie serca to praca ze świadomością, rozwojem duchowym i eksploracja zakamarków jestestwa poprzez filozofię, szamanizm, pracę z roślinami, medytację, techniki relaksacyjne, pracę z energią, oddechem, głosem i dźwiękiem. Tak jak pryzmat przyjmuję światło i rozszczepiam je świadomością doświadczania na spektrum nieskończonych kolorów. Mój cel w życiu to dalej świadomie dreptać po mojej ścieżce, doskonalić się jako istota autonomiczna oraz jako komórka kolektywu, patrzeć w gwiazdy i nigdy nie przestawać się uczyć.

liver

W jaki sposób podróżuję? Moim głównym celem podczas licznych podróży jest docieranie do źródeł ukrytej wiedzy i tych aspektów lokalnej kultury, które inspirują do samodoskonalenia. Uwielbiam prastare miejsca mocy, źródła lokalnych legend oraz spektakularne manifestacje piękna Matki Ziemi. Kocham wulkany i pająka z dżungli. Nie jestem wielkim zwolennikiem wygody i szlaków turystycznych (ale Machu Picchu koniecznie musisz odhaczyć, gringo!). Komfortowo czuję się głównie poza społecznie rozumianą strefą komfortu. Trochę duszę się w miastach. Uwielbiam dzikość natury i jej pomniki mocy. Podczas moich grupowych ekspedycji proponuję, do uzgodnienia, niekonwencjonalne wyzwania, chociażby zakwaterowanie w dżungli u kochanej lokalnej rodziny Shipibo, pośród dzikich zwierząt i z dala od cywilizacji, czy nawet elektryczności. Do tej pory udało mi się dotrzeć do ponad 40 krajów i postawić stopę na pięciu kontynentach, ale wciąż czuję, że to dopiero początek. Pangean Path to dla mnie także przestrzeń nieustannie pojawiających się kontaktów i możliwości współpracy z inspirującymi, pięknymi ludźmi na całym świecie. Jeżeli chcesz zobaczyć moje foto-relacje z podróży zapraszam do Galerii.

Czy mogę dołączyć? Jasne, zapraszam z całego serca, abyś dołączył/a do mnie na trasie, albo jeżeli masz pomysł na podróż czy też ciekawą współpracę. Jeżeli jesteś zainteresowany/a pracą z roślinami mocy, być może zainteresuje Cię moja oferta ekspedycji do źródła w Peru — to prawie miesięczna ekspedycja przez krainę magii, Świętą Dolinę i prastare miejsca mocy, ruiny cywilizacji Inków i kultury Huari, zakończona głęboką podróżą w głąb siebie i pracą nad własnym rozwojem w objęciach dżungli i pod nadzorem cudownej i bardzo doświadczonej szamanki z plemienia Shipibo. Jeżeli chcesz poczytać więcej o programie takiej ekspedycji, zapraszam serdecznie tutaj.

O czym mówię na swoich wykładach. Pangean Talks to ważna część mojego projektu. Uważam, że edukacja w zakresie pracy z roślinami oraz szeroko pojętego bezpieczeństwa tej pracy jest niezmiernie ważna i często pomijana podczas autorskich spotkań. Dlatego też staram się dotrzeć z informacją do audytorium zainteresowanego pracą z medycyną i podzielić się prawie dekadą moich studiów nad tym tematem. Obecnie prowadzę spotkania i zajęcia, podczas których rozmawiamy o naturze związków chemicznych aktywnych w roślinach mocy, przygotowaniach do ceremonii i intencjach naszej pracy, zagłębiamy się w znaczenie obrzędów szamanistycznych i uczymy się o kulturowych i antropologicznych aspektach plemion rdzennych. Zawsze staram się pogłębiać moją wiedzę o pracy z roślinami pod każdym możliwym względem — od czysto naukowych badań nad substancjami aktywnymi, po lokalne wierzenia i almanach pracy, na kulturowym znaczeniu elementów pracy, np. Icaros, czyli uzdrawiających pieśni. Kocham opowieści przy ognisku, dlatego też na moich spotkaniach można usłyszeć legendy, które opowiedziano mi w Peru, historie magiczne oraz te o panteonie duchów dżungli. Jednakże najważniejszym aspektem mojej pracy z głosem jest, co już podkreślałem, stworzenie przestrzeni, w której rozmawiamy i dzielimy się informacjami na temat bezpieczeństwa pracy z roślinami. Spektrum tematyczne moich wykładów dostępne jest tutaj.

Inne fajne rzeczy, które kocham robić. Uwielbiam mówić, dlatego też jestem dostępny jako mówca, nie tylko w rejonach kultury szamanistycznej, ale również jako fotograf i kurator. W tej ostatniej dziedzinie mam ponad dziesięcioletni staż, podczas którego wspierałem liczne inicjatywy artystyczne oraz fotograficzne w Europie, oraz Ameryce Północnej. Pracuję nad projektami graficznymi, fotograficznymi i video. W 2011 rozpocząłem działalność jako coach i trener dla grup oraz firm. Z sukcesami pracowałem w tej dziedzinie, szkoląc kadry dla firm takich jak Google. Prowadzę inicjatywę kuratorską prism o zasięgu międzynarodowym. Od ponad dekady mieszkam i pracuję głównie poza granicami Polski. W przeciągu ostatnich pięciu lat udało mi się gościć w prawie pięćdziesięciu krajach świata. W roku 2013 udało mi się wystąpić na scenie TedX z inspirującym wykładem na temat poszerzania i stymulacji inteligencji kognitywnej.

Dziękuję Ci serdecznie za odwiedziny. Mam nadzieję, że uda nam się również uścisnąć serdecznie dłoń. Jeżeli zaintrygowały Cię moje wyprawy i być może myślisz nad dołączeniem na taką wyprawę, zapraszam tutaj, kolejna ekspedycja już niebawem. Aby być na bieżąco z moimi wykładami oraz spotkaniami inspirującymi do pracy ze świadomością, zapraszam na stronę wydarzeń na facebooku. Jeżeli jesteś zainteresowany/a każdą inną formą spotkania bądź współpracy, ceremonią Mapacho, lub prowadzoną medytacją, dla grup bądź indywidualnie, daj znać.

Irake. (Dziękuję w języku Shipibo)

amazonia2
Amazon jungle, Pucallpa region as seen from the plane. Photo: Pangean Path (Karol Liver)